سفارش تبلیغ
صبا ویژن
منتظر المهدی(علیه السلام)

نظر مقام معظم رهبری(مدظله) درباره ماهواره

رهبر معظم انقلاب(مدظله):...امروز سلطه‌گران در همه جای دنیا - هر جایی به تناسب - در فکر سلطه فرهنگی ند؛ یک نمونه‌اش هم همین ماهواره است که حالا باز هم می‌بینم بحث ماهواره را مطرح کرده‌اند. این منطق درست نیست که ما بگوییم چون تا پنج سال دیگر فنآوری ماهوارهپیشرفت خواهد کرد و بدون بشقاب هم مردم ممکن است تصاویر ماهواره را بگیرند، پس از حالا جلویش را باز کنیم! این منطق، منطق صحیحی نیست. آن کسی که این منطق را مطرح می‌کند، باید بگوید برای جلوگیری از آن، چه کار تازه‌ای باید کرد. این منطق و استدلال، این‌گونه باید نتیجه بدهد. البته دشمن فنآوری را پیشرفته می‌کند. در مقابل، شما باید فکر کنید که با تطوّر و پیشرفت فنآوری ماهواره، چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید تا از نفوذ ماهواره جلوگیری کنید. اما این استدلال، که چون دشمن پیشرفت می‌کند، پس ما بیاییم هر مانعی را از جلوِ راهش برداریم، منطقی نیست. این مانع، علی‌العجاله مانع است. مثل این است که دشمن تا مرزهای ما پیش آمده، آن وقت بگوییم، ما که نمی‌توانیم بیشتر از دو ساعت مقاومت کنیم، پس برویم! نه آقا! این دو ساعت را مقاومت کنید، شاید پیروز شدید. این چه حرفی است؟! قانون ممنوعیت ماهواره - که مجلس شورای اسلامی، چند سال قبل از این، آن را تصویب کرد - یک قانون کاملاً درست و بجا بود. حدّاقلش این است شما توانسته‌اید چند سال این نفوذ را به عقب بیندازید و ان‌شاءاللَّه باز هم خواهید توانست.(78/6/28)

***

آقای رئیس جمهور:...بعدها غصه دیگری شروع شد که با ماهواره‌ها چه کنیم اگر خدای نکرده تلویزیون‌مان با دیش مخفی و آشکار، شبکه دیگری را بگیرد، در جوانان ایرانی چگونه ایرانیت و اسلامیت می‌ماند. آمدیم و در پشت بام‌ها و بالکن‌ها با آن مبارزه کردیم، اما تاثیری نداشت اما نه ایمان مردم پر زد و نه هویت مردم از دست رفت...(93/6/27)

***

گفتنی است آقای رئیس جمهور به مناسبت های مختلف و در جلسات متفاوت - با ربط یا بدون ربط- هر از چندگاهی موضع خود درباره ماهواره را تکرار می کنند اما در این نوشته  به نقد همین سخن اکتفا می شود.

اصولاً حرف زدن و اظهار نظر کردن راحت است اما مسئله اصلی اینجاست که سخن باید مستدل و مستند باشد. واقعاً آقای رئیس جمهور بر چه اساسی چنین ادعایی کرده اند که در اثر تماشای برنامه های ماهواره ایمان مردم بر باد نرفته است؟ یعنی ایشان که از طرفداران واقع بینی هستند افزایش بی عفتی و بی بند و باری در جامعه، افزایش طلاقها، کاهش غیرت و رغبت افراد نسبت به مسائل دینی، تنزل جایگاه علما و روحانیت در بین مردم، گرایش افراد به سبک زندگی غربی و ... را نمی بینند و از آن مطلع نیستند یا نمی خواهند که آن را ببینند؛ و یا اینکه اصولاً اینها را جزء آثار و عوامل مخرب ماهواره بر زندگی مردم ما نمی دانند و شاید هم به نظر ایشان الان ایمان همه مردم ما در سطح بالایی قرار دارد و نیازی نیست که بستر سازی بیشتری جهت افزایش ایمان مردم انجام شود. در غیر اینصورت خوب است کارگروهی تحقیقاتی تشکیل دهند تا علی رغم گزارشات آماری پیشین، ادعای ایشان یا بالعکس مخالفینشان در این موضوع به اثبات برسد و دیگر نیازی نباشد هر روز به هر بهانه ای خودشان یا منتقدان را به زحمت بیندازند تا از ماهواره بگویند و بنویسند.

البته در این راستا چند نکته دیگر هم قابل تأمل است: چرا با وجود بیانات صریح رهبر معظم انقلاب(مدظله) درباره قانون ممنوعیت ماهواره آقای رئیس جمهور یا برخی دیگر از مسئولین روز به روز بیشتر در صدد هستند تا آزادی بیشتری برای استفاده از این قبیل رسانه های مجازی فراهم آورند؟ آیا ایشان تاکنون نظر مقام معظم رهبری و یا مراجع تقلید درباره استفاده از ماهواره را خوانده اند و یا حداقل تلاشی برای دانستن آن کرده اند؟ مگر نه اینکه همواره دم از ولایتمداری، حرکت در چارچوب قانون و اصول و ارزش های اسلامی می زنند. و دیگر اینکه چرا دشمن روز به روز بر تعداد شبکه های ماهواره ای- بویژه فارسی زبان- می افزاید و شبکه های ما را تحریم می کند و در مقابل عده ای از مسئولین ما هر روز اصرار دارند که راه را برای توطئه های فرهنگی دشمن بیش از پیش باز کنند و به سوی جهانی شدن مدنظر آمریکایی ها گام بردارند؟ ناگفته نماند که برخی از شبکه های ماهواره ای نیز از این موضع آقای رئیس جمهور استقبال کرده اند.

*********************************************************************

در این بخش استفتاء مراجع معظم تقلید درباره استفاده یا عدم استفاده از ماهواره نوشته می شود:

1- آیت الله خامنه ای(مدظله):

کتاب استفتائات، سوال 1213- آیا خرید و نگهدارى و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه هاى تلویزیونى از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانى به دست انسان برسد چه حکمى دارد؟

 جواب: دستگاه آنتن ماهواره اى از این جهت که صرفا وسیله اى براى دریافت برنامه هاى تلویزیونى است که هم برنامه هاى حلال دارد و هم برنامه هاى حرام ، حکم آلات مشترک را دارد . لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده هاى حلال جایز است. ولى چون این وسیله براى کسى که آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه هاى حرام را کاملا فراهم مى کند و گاهى نگهدارى آن مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست مگر براى کسى که به خودش مطمئن است که استفاده حرام از آن نمى کند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه اش مفسده اى هم مترتّب نمى شود . لکن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد.

2- آیت الله فاضل لنکرانی(ره):

کتاب استفتائات- جلد اول- سؤال 1001 :آیا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل جایز است؟ و ثانیاً استفاده افراد از برنامه ها چگونه است؟ و ثالثاً آیا منع کودکان از دیدن برنامه ها، مجوّز تهیه و نصب آنتن و استفاده بزرگترها (پدر و مادر) مى باشد یا خیر؟

جواب: اولا، با توجه به آنچه مطّلعین اظهار مى دارند برنامه هاى ماهواره اکثراً موجب شیوع فحشا و منکر مخصوصاً در رابطه با نسل جوان مى باشد. لذا خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى جایز نیست.

ثانیاً، صرف استفاده از برنامه ها، اگر خارج از برنامه هاى فوق الذکر باشد و موجب انحراف اخلاقى و یا اعتقادى و غیره نباشد، مانعى ندارد.

ثالثاً، اگر استفاده بزرگترها در همان محدوده اى باشد که در جواب دوم ذکر شد، مانعى ندارد. ولى در عین حال عدم جواز خرید و نصب به قوّت خود باقى است.

3- آیت الله بهجت(ره):

کتاب جامع المسائل- آنتن ماهواره:
سوال 692- آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است؟ خرید و فروش و استفاده از آن، چه حکمى دارد؟

جواب: با وجود فساد، استفاده از آن و خرید و فروش آن جایز نیست.

4- آیت الله مکارم شیرازی:

کتاب استفتائات- جلد اول- فصل 16- سؤال 616 ـ خرید و نصب آنتن هاى ماهواره اى در منازل چه حکمى دارد؟

جواب: آوردن این گونه وسایل در منازل که غالباً موجب فساد است جایز نیست و خرید و فروش آن حرام است.

5- آیت الله نوری همدانی:

سوال 453 - نگاه کردن و گوش کردن به برنامه های  ماهواره چه صورت دارد ؟

جواب: در صورتی که موجب انحراف فکری و اخلاقی نباشد جائز است .

 6-آیت الله سیستانی:

سوال: در مورد خرید و فروش ماهواره کمی توضیح دهید؟

پاسخ: معظم له نگهداری آن را به کسی که برخودش و یا برخی اعضاء خانواده اش مطمئن نیست که استفاده حرام از آن نبرد اجازه نمی دهد.

کتاب استفتائات-خرید و فروش-خ

سوال: با توجه به این که برنامه های ماهواره شامل برنامه های مفید وعلمی نیز هست، نظر حضرتعالی در رابطه با استفاده از ماهواره چیست؟

پاسخ: استفاده از برنامه های مباح آن اشکال ندارد.

کتاب استفتائات-ماهواره-م
  7
- آیت الله وحید خراسانی:

سوال 486 - آیا استفاده از آنتن ماهواره برای مقاصد مباح و شرعی چه حکمی دارد؟ (با توجه به اینکه اینجانب یک محقق هستم و درباره مسیحیت و یهودیت تحقیق می‌کنم)

جواب: در فرض سؤال در صورتی که خوف انحراف عقیده یا سستی در مسائل شرعی نباشد و یا ارتکاب حرام برای دیگران نیز پیش نباید، اشکالی ندارد.

(استفتاء/13188) (منهاج 3/م 8)

8- آیت الله صافی گلپایگانی:

سوال- آیا خرید و استفاده از ماهواره جایز است؟

جواب: استفاده مشروع و مفید از آن اشکال ندارد ولی اگر معرض استفاده نامشروع و فساد اخلاق باشد جایز نیست. در این زمان که شرایط خاص رسانه ها و وسائل ارتباطی، صیانت اخلاقی و هویت اسلامی جامعه مخصوصاً نسل جوان را تهدید می کند همگان مخصوصاً بزرگان خانواده و عائله باید مراقبت نمایند که بستگان آنها به این خطر که از خطر اعتیاد زیان بارتر است مبتلا نشوند و حیات اخلاقی آنها محفوظ بماند.

استفتاء از سایت آیت الله صافی گلپایگانی

  9- آیت الله میرزا جواد تبریزی(ره):

کتاب استفتائات سئوال 1211 ـ آیا آنتن ماهواره جزو آلات لهو است ؟ خرید و فروش آن، چگونه است ؟

جواب: بسمه تعالى بر طبق مقررات نظام باید عمل شود , واللّه العالم .

سئوال 1624 ـ نگاه کردن به برنامه هاى ماهواره چه حکمى دارد ؟

جواب: بسمه تعالى چنانچه نگاه کردن آنها موجب تهیج شهوت بر حرام و ترویج فساد در خانواده باشد جایز نیست و در غیر این صورت بایدمراعات مقررات و قوانین شود، واللّه العالم .
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.